جدا شدن اسکی و قایقرانی از حرف تا واقعیت/ زمینه‌اش که اصلا فراهم نیست!

پیشنهاد جداسازی رشته های قایقرانی در حالی از سوی معاون سازمان تربیت بدنی مطرح شده است که اسکی روی آب ظرفیت تبدیل به یک انجمن را هم ندارد و مشخص نیست با کدام امکانات می خواهد این اتفاق صورت بگیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، مجمع فدراسیون قایقرانی و اسکی روی آب کشورمان درحالی دو هفته پیش با انتخاب مجدد احمد دنیامالی برگزار شد که در این نشست برای اولین بار معاون سازمان تربیت بدنی از احتمال جدا کردن رشته های این فدراسیون قایقرانی و طرح جدا شدن رشته اسکی روی آب خبر داد. اما سوال اینجاست که آیا این رشته قابلیت تبدیل به یک فدراسیون مستقل را دارد؟

فدراسیون قایقرانی بر روی هفت رشته سرمایه گذاری می کند که از این بین سه رشته آن المپیکی است و قطعا تمام فشار فدراسیون برای موفقیت بر روی رشته هایی چون روئینگ، کانوئینگ و بادبانی و مدال آوری در آنها است. این مسئله در حالی است که در تمام دنیا این رشته‌ها بصورت مستقل فدراسیون دارند.

رضا گل محمدی رئیس کمیته اسکی‌روی آب کشورمان در همین رابطه به خبرنگار مهر گفت: " هنوز ظرفیت‌های رشته اسکی روی آب برای جدا شدن از فدراسیون قایقرانی کامل نشده است. این رشته قبل از انقلاب فعال‌تر و به عنوان ورزش پولدارها مشهور بود اما در این سالها زیاد به آن پرداخته نشده است."متاسفانه مشکل کمبود منابع آبی مانع بزرگی برای توسعه رشته قایقرانی در ایران است. پشت سدها به دلیل قرار داشتن آب شرب اجازه تمرین به ورزشکاران این رشته نمی‌دهند و متاسفانه تنها پایگاه اسکی‌روی آب کرج هم از چند سال پیش تعطیل شده تا ورزشکاران این رشته تنها در دریاچه آزادی تمرین کنند، توسعه این رشته مستلزم داشتن پایگاه‌های آبی متعدد است.

گل محمدی با بیان اینکه برای جدا شدن اسکی روی آب به صورت انجمن یا فدراسیون مستقل از قایقرانی منتظر پاسخ کارشناسی سازمان تربیت بدنی هستیم، تصریح کرد: " برای اینکه یک فدراسیون مستقل تشکیل شود باید آن رشته در کشور توسعه پیدا کند با این شرایط که اسکی روی آب از حداقل امکانات برخوردار است ما از طرح استقلال این رشته بصورت فدراسیون استقبال نمی‌کنیم زیرا هنوز زمینه برای جدا شدن ما از فدراسیون قایقرانی فراهم نشده و این مسئله در حال حاضر به صلاح رشته اسکی روی آب نیست."

کمیته اسکی‌روی آب هم اکنون رشته جت اسکی را هم پشتیبانی می‌کند. "اسکی کابلی" هم رشته جدیدی از این مجموعه است که می‌تواند با قابلیت تمرین در فضای ثابت وبدون هزینه قایق ارزان تر از اسکی روی آب به ورزشکاران این رشته امکان تمرین دهد اما در حالیکه قرار بود خرداد ماه سال جاری یک مجموعه از این رشته در جزیره کیش راه اندازی شود هنوز وعده مسئولین این جزیره عملی نشده است.

رئیس کمیته اسکی روی آب کشورمان ادامه داد: " متاسفانه در شرایطی که مناطق آبی خوبی در کشور نداریم چند سالی است در انتظار تکمیل پایگاه اسکی روی آب در جزیره کیش هستیم. "اسکی کابلی" رشته ای است که به تازگی در دنیا راه اندازی شده است و امکان استفاده همزمان 10 نفر در فضایی ثابت و با هزینه ای نزدیک به سه تا چهار هزار تومان برای ورزشکاران بوجود آمده است. اما با تغییر پی در پی مدیریت‌ها در منطقه کیش و تغییر شرایط اقتصادی شرکت "آکوآ" پیمانکار خارجی این طرح به دلیل مشکلات موجود بر سر راه تامین منابع مالی و نبود پول نتوانسته این مجموعه را برای ما تکمیل کند این در حالی است که ساخت این مجموعه می‌تواند زمینه حضور توریست‌های ایرانی و خارجی و توسعه این رشته را در کشور فراهم کند و امیدوارم بهمن ماه شاهد تکمیل این مجموعه باشیم."

جت اسکی به عنوان ورزشی گران مختص افراد مرفه جامعه است و متاسفانه همین معضل باعث شده تا با وجود برگزاری مسابقات قهرمانی جهان در این رشته هنوز زمینه حضور اسکی بازان در میادین بین المللی فراهم نشود. رشته اسکی روی آب نیز به همین تناسب مشکلات فراوانی دارد . در شرایطی که پیش بینی می شود رشته اسکی روی آب در سال 2016 وارد المپیک برزیل شود هنوز زمینه‌های توسعه این رشته برای کشورمان فراهم نشده است و مسئولین باید قبل از اقدام به جدا سازی و تشکیل فدراسیون اسکی روی آب فکری به حال توسعه این رشته کنند!

پایگاه اسکی 

 

/ 0 نظر / 14 بازدید