معرفی ورزشهای زمستانی

معرفی ورزشهای زمستانی
15 ماده رسمی بازی های المپیک زمستانی
اجرا شده در آخرین المپیک زمستانی ونکوور 2010

رشته آلپاین

دررشته ورزشی که در اروپا متولد شده و نام آن را آلپاین گذاشتند مسابقه دهنده ها میتوانند سرعت خود را به بیش از 130 کیلومتر درساعت برسانند . آنها به راحتی میتوانند در شیبی با 70 درجه را درمسیری عمودی با طولی بیشتر از 1100 متر مسابقه دهند
دانهیل ( سرعت): طولانی ترین مسابقه با بالا ترین سرعت . هراسکی باز فقط یک بار درمسیر اسکی خواهد کرد .
اسلالوم ( مارپیچ کوچک) : کوتاه ترین مسیر مسابقه با حرکاتی سریع . هراسکی باز 2 مانش مسیر مسابقه را پائین خواهند آمد در دو طراحی دروازه مختلف .
سوپرکمبینه( ترکیبی سرعت و مارپیچ کوچک) : دراین رشته یک مانش داونهیل و یک مانش اسلالوم برگزار میشود .
جاینت اسلالوم (مارپیچ بزرگ) : طولانی تر ، سخت تر و مهیج تر از مارپیچ کوچک میباشد . دراین رشته اسکی باز 2 مانش در دو طراحی مختلف دروازه و همان پست مسابقه می دهد .
سوپرG (مارپیچ سرعت ) : سرعتی مانند رشته داونهیل با حرکاتی مانند رشته مارپیچ بزرگ را دارد . هراسکی باز فقط یک مانش به این مسابقه میپردازد اما این مسابقه مسیری طولانی تراز مسیر مسابقه مارپیچ بزرگ دارد .اسنوبرد :
رشته اسنوبرد همانند تلفیقی از اسکی روی آب ، اسکیت و اسکی روی برف است . این رشته یکی از رشته هایی است که به سرعت رشد نمو د و خود را در مسابقات بین المللی و المپیک زمستانی از ناگانو 1998 به ثبت رساند . بهترین ورزشکاران اسنوبرد جهان میتوانستند در 6 رشته مختلف نام خود را به تصویر بکشند .
1- پارالل مارپیچ بزرگ مردان 2- پارالل مارپیچ بزرگ زنان 3- هالف پایپ مردان 4- هالف پایپ زنان 5- اسنوبرد کراس مردان6- اسنوبرد کراس زنان

هالف پایپ : هراسکی باز دراین رشته با حرکات و پرشهای آکروباتیک در درون هالف پایپ به نمایش گذاشتن میپردازد . استیل اسکی باز ، میزان پرش و حرکات آن برای داوران حائز اهمیت است .

پارالل جاینت اسلالوم : دو مسابقه دهنده درکنار یکدیگر از نقطه شروع همزمان حرکت کرده و به نقطه پایان از لابه لای چوب های دروازه میآیند . نفر برنده مجدداً به نقطه شروع رفتند .
برای مانش بعد پس از برگزاری 10 مانش نفر اول مشخص خواهد شد .

اسنوبرد کراس :4 اسکی باز از نقطه شروع همزمان حرکت خواهند نمود . درمسیر این مسابقه نقاطی مانند نقطه پرش ، مسیر باریک و سکوهای پرش وجود دارد .
2 نفر از بهترین بین 4 نفر انتخاب شده برای مانش بعد .

هاکی روی یخ:
قوانین هاکی را برای اولین بار دانشجویان دانشگاه مک گیل درمونترال سال 1879 بوجود آوردند درهر تیم 6 نفر بازی کند .
هاکی روی یخ یکی از پرطرفدارترین رشته درالمپیک زمستانی 2010 بود .
در این مسابقات نفرات تیمها می بایست گوی را با مهارت و سرعت از نفر مقابل خود به وسیله چوگانی که در دست دارند عبور دهند و گوی را به داخل دروازه تیم حریف هدایت کنند این مسابقات در 3 مرحله 20 دقیقیه ای برگزار میگردد .
اگر در 3 مرحله 20 دقیقه ای هیچکدام از تیمها نتوانستند به پیروزی برسند در مرحله بنام سادن ویکتوری وقت اضافه بازی میکنند . زمان وقت اضافه سادن ویکتوری نیز 20 دقیقه میباشد . پس از 20 دقیقه زمان اضافه اگر باز هم هیچ کدام از تیمها به پیروزی نرسند می بایست با ضربات آزاد به دروازه حریف ( مانند پنالتی در فوتبال ) تیم برنده مشخص گردد .

کراس کانتری ( صحرانوردی)
رشته اسکی صحرانوردی به راستی یکی از رشته های پرتحرک و قدرتی در المپیک زمستانی است . مسابقه دهنده ها با مقایسه زمان با یکدیگر به رقابت پرداخته و باید توانائی و قدرت بدنی آن را داشته باشند تا با حریفان خود از مسیری 5/1 کیلومتری تا 50 کیلومتر به رقابت بپردازند . رشته کراس کانتری دارای 6 شاخه مختلف برا ی بانوان و آقایان میباشد .
تکنیک کلاسیک که در آن اسکیها به صورت موازی حرکت میکنند و تکنیک آزاد که در آن اسکی باز اسکی ها را به صورت باز مانند اسکیت سرعت به حرکت در می آورند .

کورلینگ ( لغزاندن گوی روی یخ)
این رشته تاریخچه 500 ساله دارد . 500 سال پیش درکشور اسکاتلند گروهی از مردم قطعه سنگهای صاف و صیقلی را بر روی سطحی از یخ میلغزاندند، پس از آن رفته رفته ورزش شکل جدید ی به خود گرفت تا امروز که این رشته از سنگی به وزن 1/19 کیلوگرم استفاده میکنند و برای حرکت بیشتر این گوی سنگی با صیقل دادن مسیر را برای آن هموار می سازد. هرتورنومنت با حضور 10 تیم کورلینگ آغاز خواهد شدکه هر تیم آن دارای 4 عضو می باشد . امتیاز آن به گونه ای محاسبه می شود که سنگ متعلق به هر تیم در نزدیکترین نقطه به مرکز دایره وسط زمین قرار گرفته باشد . یک بازی با 8 بار حرکت دادن هر سنگ پایان می پذیرد . یعنی 2 سنگ برای هر نفر از اعضای تیم .
اعضار تیم با تمیز کردن مسیر سنگ ، آن را به طرف مرکز دایره هدایت کرده که اینکار باعث کنترل سرعت و مشخص کردن مسیر گوی سنگی می شود .


لوژ
لوژ کلمه ای فرانسوی برای رشته اسلی می باشد ، مسابقه روها مسابقه را شروع میکنند و با نشستن بر روی یک اسلد باز از جنس فایبر گلاس . آنها استفاده میکنند از دستکشهای فوق قوی از جنس آکرلیک و ضربه گیر های در پشت و نواحی حساس . آنها می توانند سرعت خود را به بیش از 140 کیلومتر در ساعت برسانند . آنها به طور خوابیده به پشت مسیر یخی را طی می کنند .
لوژ سوارها از حرکات پا ، زانو ، دستها و طرز خوابیدن بر روی اسلد برای کنترا سرعت و حرکت لوژ استفاده می نمایند .
رشته انفرادی در 4 مرحله مختلف طی 2 روز برگزار میگردد . مردان و زنان در مسیری یکسان به رقابت می پردازند ، این 4 مرحله از مراحل صاحب نام المپیک زمستانی می باشد .
رشته دو نفره لوژ در 2 مرحله مختلف در یک روز برگزار میگردد . مجموع سریعترین زمان برای برنده محاسبه میگردد . تمام رشته های لوژ تا زمانهای هزارم ثانیه زمان گیری می شود .

باب اسلی ( لوژ دونفره و 4 نفره)
در کوههای آلپ ایده برگزاری این رشته ورزشی باب اسلی به صورت 2 یا 4 نفره حدودا" 100 سال پیش به وجود آمد . امروزه ورزشکاران باب اسلی را به صورت بسیار ماهرانه با تبحری بسیار خاص هدایت می کنند . اسلید های ایرودینامیکی پائین می آیند از یک مسیر و پایه و لبه های تیزشان .
برای شروع، مسابقه دهنده ها تا 50 متر به سرعت باب اسلی را هل داده و سپس خیلی سریع به داخل آن پدیده و حرکت خود را داخل مسیر مسابقه ادامه می دهند . در پایان با کم شدن سرعت باب اسلی در مسیر صاف پایانی فردی آن را از حرکت باز می دارد .
در تمامی المپیک های زمستانی 4 مرحله در 2 روز برای این رشته اختصاص داده می شود .
مجموع زمان ها احتساب گردیده و مدال را به تیمی که کمترین زمان را به دست می آورده باشد اهدا می کنند . زمان این مسابقات تا صدم ثانیه محاسبه میگردد .

نوردیک کمبینه ( ترکیبی اسکی صحرانوردی و پرش)
در این رشته ورزشی مسابقه روها می بایست در 2 رشته تبحر کافی را داشته باشند . اسکی پرش و اسکی صحرانوردی
مسابقه عادی انفرادی : مسابقه رو با یک اسکی کار خود را آغاز میکند و مسابقه را با اسکی صحرانوردی 10 کیلومتر ادامه میدهد . هر نفر که زودتر به نقطه پایان برسد برنده خواهد شد .
مسابقه طولانی انفرداری : مسابقه رو با یک اسکی پرش در مسیر بلند کار خود را آغاز می نمایند و مسابقه را با اسکی صحرانوردی 10 کیلومتر ادامه می دهد . هر نفر که زودتر به نقطه پایان برسد برنده خواهد شد .
مسابقه طولانی تیمی : تیم اسکی نوردیک کمبینه از 4 نفر تشکیل می شود . هر مسابقه رو یک بار با اسکی پرش در مسیر طولانی مپرد . زمان هر کدام از نفرات تیم با یکدیگر جمع می شود و هر تیمی که بهترین زمان را کسب نموده باشد ابتدا در رشته صحرانوردی کار خود را آغاز می نماید . سپس در رشته صحرانوردی هر کدام از افراد تیم می بایست 5 کیلومتر را اسکی نمایند هر تیمی که نفر چهارم آن زودتر به نقطه پایان برسید برنده خواهد بود .

اسکیت سرعت ( مسیر کوتاه )
ریشه اسکیت سرعت به کشور های کانادا و آمریکا بازمیگردد . این رشته از سال 1905 در این کشور ها آغاز و در سال 1909 اولین مسابقات آن برگزار شده است .
امروزه مسابقه دهنده ها از سرعت بیشتر و مانور های تاکتیکی برای رسیدن به خط پایان استفاده میکنند . آنها از کلاه کاسکت و زانوبند و مچ بند برای محافظت بیشتر استفاده می نمایند . دستهای خود را به صورت موزون جهت حفظ تعادل و سرعت بیشتر در مسیر 111.12 متر حرکت می دهند .
در این مسابقات 4 با 6 مسابقه رو با هم به رقابت می پردازند . 2 نفر بهترین آنها انتخاب میگردند تا در مسابقات فینال مسابقه دهند . 2 نفر بهترین آنها انتخاب میگردند تا در مسابقات فینال مسابقه دهند . گروههای مختلف مسابقه می دهند تا فقط 4 نفر از بهترین ها برای فینال مسابقات باقی بمانند .
در مسابقات نیمه نهائی و نهائی اسکیت سرعت 8 تیم متشکل از 4 اسکیت باز در 2 مرحله مختلف به رقابت می پردازند .
رشته های مسابقات :
500 متر مردان – 500 متز زنان – 1000 متر مردان – 1000 متر زنان
1500 متر مردام -1500 متر زنان -3000 متر رالی زنان – 3000 متر رالی مردان

بیاتلون ( اسکی صحرانوردی و تیراندازی)
رشته بیاتلون تکنیکی آزاد از رشته صحرانوردی و برگرفته تکنیکی از جنگجویان اروپای از دوران گذشته می باشد . سرعت و تحمل در این رشته ورزشی بسیار سخت است . کنترل ، اعتماد به نفس و دقت برای تیراندازی بسیار حیاتی است . از دست دادن هر هدف یک دقیقه جریمه یا 150 متر جریمه اسکی در پیچ و خم خواهد بود .
رشته بیاتلون از 5 شاخه مختلف برای مردان و زنان تشکیل شده است . هر اسکی باز این رشته چندین برابر از رشته صحرانوردی در مسیر خود خواهد داشت . پس از پایان رساندن هر پیچ مسابقه رو می باست 5 تیر به سیبل محل تیراندازی شلیک نماید . مراحل تیراندازی بدین صورت است که پس از به پایان رساندن مرحله یا پیچ یک بار به صورت خوابیده و درازکش تیراندازی نموده و پس از پایان پیچ بعدی به صورت ایستاده ، در زمان تیراندازی نیز زمان ورزشکار محاسبه خواهد شد .
در هنگام مسابقات امدادی 4 نفر در هر تیم در 3 مرحله به مسابقه می پردازند که می بایست 2 بار برای تیراندازی بایستند . هر ورزشکار 8 شلیک خواهد داشت و به ازای هر یک اصابت نکردن گلوله به هدف 150 متراسکی کردن جریمه خواهد شد .
مسابقات :
4*5/7 کیلومتر مردان- 4*6 کیلومتر زنان- 10 کیلومتر مردان-5/7 کیلومتر زنان
5/12 کیلومتر مردان – 10 کیلومتر زنان -15 کیلومتر مردان – 5/12 کیلومتر زنان
20 کیلومتر مردان و 15 کیلومتر زنان

اسکلتون (لوژ خوابیده)
ورزشکاران رشته ورزشی اسکلتون باید تلاش بیشتری داشته باشند برای تقویت بیشتر قدرت بدنی. آنها تماما" از روی شکم بر روی اسلد دراز کشیده و سر مسابقه دهنده به سمت جلو در مسیر مسابقه می باشد . مسابقه روها می بایست با پیمودن مسیری مناسب ، کوتاه و صاف هر دور از مسابقه را با سرعتی بالا به پایان برسانند . زمان این مسابقات تا 1 صدم ثاینه نیز محاسبه میگردد .
برای شروع مسابقه ، مسابقه روها دستهای خود را بر روی قسمتهای از اسلد که مانند دسگیره می باشد گذاردهو به سرعت شروع به دویدن می نمایند . آنها مجاز هستند حداکثر تا مسافت 50 متر طول بروند . پس به صورت خوابیده روی شکم خود را بر روی اسلد پرت می نمایند . بدن آنها می بایست به صورت کاملا" کشیده و صاف بر روی اسلد قرار بگیرد .

اسکی پرش ( جامپینگ)
مسابقه روهای اسکی پرش با قابلیت و توانائی های خود با استفاده از قوای جسمانی و پاهایشان قادر هستند با سرعتی بالغ بر 100 کیلومتر در ساعت حرکت کنند .
روش جدید مدل v
وی استایل به آنها کمک می نمایند تا با قرار گرفتن حالتی آیرو دینامیکی سرعتی مناسب و پرشی خوب داشته باشند . اساس امتیاز دهی این مسابقه روها پرش طولانی همراه با فرود آمدن مناسب طبق اسکی تله مارک می باشد .
مسابقات :
مسیر عادی انفرادی :
این رشته در ابتدا به صورت امتیاز ورودی برگزا ر می شود . بدین صورت که این مسابقه در 2 مرحله برگزار شده که از بین 50 نفر شرکت کننده در مرحله اول فقط 35 شرکت کننده برتر مجاز به ورود به مرحله دوم می باشد . از بین 35 نفر مرحله دوم بهترین زمان و امتیاز برای نفرات برتر مسابقه محاسبه خواهد شد .
مسیر طولانی انفرادی :
این رشته نیز مانند روش بالا برگزار می شود فقط با این تفاوت که دارای مسیری طولانی تر از روش فوق می باشد .
مسیر طولانی تیمی :
هر تیم از 4 نفر متشکل میگردد . در مرحله اول یک نفر از هر تیم پرش خواهد کرد . سپس نفر دوم از هر تیم تا نفر چهارم این کار بدلیل یکسان بودن تمامی تیمها انجام می پذیرد . در مرحله بعد مسابقه روئی که بدترین امتیاز را کسب کرده اول پرش میکند و بهترین مسابقه رو در آخرین مرحله پرش میکند . مجموع بهترین 8 پرش هر تیم برنده تیمی مسابقات می گردد .

پاتیناژ
پاتیناژ از سال 1860 (150 سال پیش) آغاز گردید . زمانی که اولین مدل اسکیت های جدید در اروپا طراحی و ساخته شد . از آن زمان به بعد این رشته ورزشی به صورت یک رشته افسونگر و جذاب در المپیک های زمستانی ظاهر شد .ورزشکاران زمانی که در حال پاتیناژ هستند می بایست با حرکات موزون ، پرشهای زیبا ، چرخیدن ، پیچهای بسیار زیبا و حرکات پاهای تو در تو و موزون روی یخ نمایش زیبائی از خود ارائه دهند .
رشته انفرادی :
ورزشکاران میبایست در هر دو برنامه که ابتدا برنامه کوتاه و سپس برنامه بلند می باشد حرکات آزادی از خود ارائه دهند . یک فیگور اسکیت لایق و ارزنده می بایست 2 یا 3 حرکت سخت و تکنیکی در مرحله پایانی از خود ابداع نموده و با نمایش زیبا بدعت گذارد .
رشته 2 نفره :
این رشته نیز دقیقا" همانند رشته انفرادی است با این فرق که یک خانم و یک آقا با هماهنگی بسیار زیاد و ترکیبی از پرشهای یک یا دو نفره چرخش های موزون و هماهنگ با هارمونی و حرکتهای زیبا هراه با حرکتهای زیبا با حرکتهای طولی بر روی یخ و بلند کردن 1 نفر توسط ورزشکار دیگر
رقص بر روی یخ :
این رشته ورزشی نیز به صورت 2 نفره با ریتم خاص همراه با موزیک میباشد . دقیقا" مانند حرکاتی است که در سالن رقص انجام میگیرد با تفاوت آنکه دو نفر باید با هم برنامه ریزی نموده و بسیار هماهنگ باشند . تفاوت این رشته با رشته 2 نفره این است که دیگر نیازی به پرش یا بلند کردن 1 نفر توسط نفر دیگر نیست . مسابقات این رشته از 3 قسمت تشکیل شده 1- رقص اجباری 2- رقص اصلی 3- رقص آزاد

منبع :کتاب راهنمای المپیک زمستانی 2010 ونکوور کانادا

/ 0 نظر / 24 بازدید